Δευτέρα 8 Αυγούστου 2016

To πρώτο Χάλκινο μετάλλιο στη σκοποβολή κατέκτησε η Άννα Κορακάκη στους Ολυμπιακούς αγώνες του Ρίο 2016.

Όλη η Ελλάδα έμαθε για το εικοσάχρονο κορίτσι από τη Δράμα που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη σκοποβολή και θεωρείται ήδη μία από τις κορυφαίες αθλήτριες στον κόσμο.

-Η Άννα Κορακάκη χάρισε στην Ελλάδα το πρώτο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο χθές Κυριακή 7 Αυγούστου 2016. Η 20χρονη Ελληνίδα ήταν απόλυτα ψύχραιμη στον τελικό του αεροβόλου πιστολιού 10μ. και κατέκτησε την 3η θέση.

-Στην πρώτη της συμμετοχή στο κορυφαίο αθλητικό γεγονός, η Κορακάκη, Νο 4 της παγκόσμιας κατάταξης, είχε σταθερά καλές βολές στον τελικό και έμεινε στην τελική τριάδα, έχοντας 177,7 βαθμούς. Πρώτη η τρομερή και φοβερή Κινέζα, Ζανγκ με 199,4 (Ολυμπιακό ρεκόρ), ενώ δεύτερη ήταν η Ρωσίδα, Μπατσαράσκινα με 197,1.

-Αυτό είναι για την Ελλάδα το πρώτο Ολυμπιακό μετάλλιο στη σκοποβολή μετά το 1920, όταν η εθνική ομάδα ανδρών είχε πάρει ασημένιο στην Αμβέρσα, στο αυτόματο πιστόλι 30μ..
Με τον πατέρα της Τάσο Κορακάκη, προπονητή και Αστυνομικό της Αστυν.Δ/νσης Δράμας

«Είναι μια δικαίωση των κόπων μου, εμένα και του πατέρα μου, που είναι και προπονητής μου. Η παρουσία του ήταν καθοριστική. Ενα μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες, ανεξάρτητα από το χρώμα, είναι πολύ σημαντικό. Αυτή η επιτυχία θα με απελευθερώσει στο μέλλον» ήταν η πρώτη δήλωση της Άννας Κορακάκη, στο ραδιόφωνο του Sport 24 103.3 και τον απεσταλμένο του, Γιάννη Λαμπίρη.