Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2013

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία για την 8-η αγωνιστική της Α΄Ερασιτεχνικής κατηγορίας Ε.Π.Σ.Δράμας - Α.Ε.Καλαμπακίου - Α.Ε.Αμπελοκήπων 4 - 0

-Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α’ ΕΠΣΔ συνεχίζει να βρίσκεται το Καλαμπάκι που σήμερα επιβλήθηκε με τέσσερα γκολ της νεανικής ομάδας της ΑΕ Αμπελοκήπων. Το σκορ ανοιξε μόλις στο 3’ ο Μαυροβασίλης και στην συνέχεια «μίλησε» ο πολυσκόρερ των γηπεδούχων Τζιβανάκης (50’ 70’ 85’) που με τρία γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο τελικό 4-0!

-Με το ίδιο σκορ φιλοδώρησε το Δοξάτο τον Πανδραμαϊκό και πέρασε στην δεύτερη θέση. Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» την αναμέτρηση στο πρώτο ημίχρονο με γκολ των Πολυχρονίδη στο 19’ και στο 38’ και του Κωνσταντινίδη στις καθυστερήσεις για να έρθει στην συνέχεια ο Θεοφανίδης στο 85’ να κλείσει και εδώ το σκορ στο 4-0.

-Με τον βαθμό της ισοπαλίας που πήρε μέσα στην Καλλίφυτο, στο ντέρμπι της όγδοης αγωνιστικής, η ομάδα της Χωριστής πέρασε στην τρίτη θέση. Οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν τις καλές φετινές τους εμφανίσεις καθώς έφτασαν πιο κοντά στην νίκη αφού έχασαν πέναλτι με τον Παπαεμανουήλ που απέκρουσε ο Ιακωβίδης. Ο Εθνικός Αστέρας που διαμαρτύρεται για δύο περιπτώσεις πέναλτι δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο αλλά βελτιώθηκε στο δεύτερο, διάστημα στο οποίο έχασε με κόκκινη κάρτα (66’) τον Λαζαρίδη.

-Εκεί όμως συγκατοικεί με τον Άρη Φτελιάς που δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει σε βάρος του Νευροκοπίου με 3-1 έχοντς πετύχει στο 60’ προβάδισμα με 3-0, αφού μόλις στο 5’ άνοιξε το σκορ με τον Κουνσούλια και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με (58’) Σαββίδη και (60’Πουλιομέσα σε ένα δίλεπτο (58’ και 60’) καπάρωσε το τρίποντο. Για τους φιλοξενούμενους μείωσε στο 67’ ο Αγάποφ χωρίς κάτι περισσότερο.

-Στο γκρουπ της πρώτης εξάδας η Προσοτσάνη μετά την εκτός έδρας νίκη, με ανατροπή μέσα στο Περιθώρι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 27’ με τον Πολυμέροφ για να απαντήσουν άμεσα οι παίκτες της Προσοτσάνης με Χριστιανίδη εννέα λεπτά αργότερα και να πάρουν το διπλό με τον Καλαϊτζίδη από το 59’.

-Στα χαμηλά της βαθμολογίας παραμένει το Μοναστηράκι αφού μέσα στο Φωτολίβος στο 82’ ο Μπουζής ψαλίδισε τις ελπίδες του για κάποια βαθμολογική συγκομιδή. Η νίκη αυτή ανέβασε τον Άρη στην έβδομη θέση.

-Βαθμολογική ανάσα για τον Βώλακα η νίκη του επί του Αγίου Αθανασίου. Όλα έγιναν σε δύο πεντάλεπτα. Στο τελευταίο του πρώτου προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με στο 41’ με τον Μίρκου για να ισοφαρίσει στο 48’ ο Τσάκωνας. Η χαρά της ισοφάρισης για τους φιλοξενούμενους κράτησε μόλις ένα λεπτό αφού στο 49’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Τσαμπάζης έκανε το 2-1, σκορ που έμεινε μέχρι την λήξη.

2
 24′ Πολυμεροφ
 36′Χριστιανίδης, 51′Καλαιτζής

ΑE  Καλαμπακιου
 τελ
Α.Ε.Αμπελοκηπων
 4
 0
 4′Μαυροβασίλης ,50′,67′,85′ Τζιβανάκης,

Δοξα Βωλακα
τελ
Μ.Αλεξαδρος Αγ.Αθανασιου
2
 1
 42′Μίρκου,  51′Τσαμπάζης(πεν)
 50′ Τσάκωνας

Αρης Φωτολιβους
 τελ
Κεραυνος Μοναστηρακιου
1
 0
 80′ Μπουζής

Φιλιπποι Δοξατου
 τελ
ΑO Πανδραμαϊκος
4
0
19′Πολυχρονίδης,45′ Κωσταντινίδης,69′ Θεοφανίδης
29′ Δογανίδης (αυτ),

Εθν.Αστερας Καλλιφυτου
 τελ
Ορφεας Χωριστης
0
0

27′χαμενο πεναλτι (Παπαεμανουηλ)

Αρης Φτελιας
 τελ
Ακριτας Κ.Νευροκοπιου
3
1
 5′ Κονσούλια56Σ. Σαβίδης,59′Πούλιος