Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2013

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία για την 11-η αγωνιστική της Α΄Ερασιτεχνικής κατηγορίας Ε.Π.Σ.Δράμας – Αρης Φτελιάς – Α.Ε.Καλαμπακίου: 5 - 4

-Συνεχίζει το Δοξάτο την παραμονή του στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μετά και τα παιχνίδια της ενδέκατης αγωνιστικής, αφού η ομάδα του Γιάννη Τσεβρεντζή με ένα πολύ αποδοτικό δεύτερο ημίχρονο όπου πέτυχε τρία τέρματα, ξεπέρασε το εμπόδιο του ανεβασμένου τις τελευταίες αγωνιστικές Πανδραμαϊκού.

-Όμως το παιχνίδι της ημέρας και ίσως και του πρωταθλήματος έγινε στην Φτελιά. Εκεί όσοι τυχεροί βρέθηκαν στο γήπεδο παρακολούθησαν ένα πραγματικό ντέρμπι κορυφής και αποζημιώθηκαν από το …εγγλέζικο και χορταστικό 5-4 με το οποίο ο Άρης επικράτησε του Καλαμπακίου. Παιχνίδι απόλαυση με συνεχόμενες ανατροπές στο σκορ, κρίθηκε από τα δύο τέρματα που πέτυχε ο Σαββίδης στο τελευταίο τέταρτο γυρίζοντας …ανάποδα το σκορ και δίνοντας έτσι στην ομάδα του ένα πανηγυρικό τρίποντο. Από την άλλη πλευρά ο πρώτος σκόρερ του φετινού πρωταθλήματος Τζιβανάκης πέτυχε άλλα δύο τέρματα (έφτασε τα έντεκα) αλλά αυτό δεν στάθηκε αρκετό για να πάρει η ομάδα του κάποια βαθμολογική συγκομιδή και να μην χάσει την δεύτερη θέση.

-Στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας πέρασε πλέον η Προσοτσάνη που δείχνει να συνέρχεται για τα καλά από το κακό ξεκίνημα, μετά την επικράτηση της μέσα στο δημοτικό στάδιο της Δράμας επί του Πανδραμαϊκού με 3-0

-Στις καθυστερήσεις πάγωσε η Καλλίφυτος αφού η Δόξα Βώλακα με τον Μουρατίδη στον πάγκο κατάφερε να τσιμπήσει ένα πολύτιμο βαθμό ισοφαρίζοντας τους γηπεδούχους που είχαν από νωρίς προβάδισμα δύο γκολ. Οι γηπεδούχοι ενώ έδειξαν ότι θα είχαν μία εύκολη επικράτηση σε βάρος της ουραγού του βαθμολογικού πίνακα, για άλλη μία φορά έχασαν μέσα από την κατοχή του ένα αποτέλεσμα και παράλληλα βαθμολογικό έδαφος από την κορυφή.

-Το ίδιο σκηνικό και στην Χωριστή όπου ο Ξηροπόταμος με ένα γκολ του στις καθυστερήσεις ισοφάρισε τον τοπικό Ορφέα που είχε προηγηθεί είκοσι λεπτά νωρίτερα με τον Συμεωνίδη, ενώ αποβλήθηκε ο Αραμπατζής λίγο νωρίτερα.

Σημαντικής βαθμολογικής σημασίας ήταν η νίκη που πέτυχε ο Κεραυνός στο Μοναστηράκι επί της ΑΕ Αμπελοκήπων που παρότι πέτυχε να ισοφαρίσει δεν μπόρεσε να κρατήσει το βαθμό καθώς ο Παπαγεωργίου δέκα λεπτά πριν την λήξη έδωσε το τρίποντο στον Κεραυνό.

-Με ένα πέναλτι που αμφισβητήθηκε το Περιθώρι κατάφερε στο 70΄να πάρει την ισοπαλία μέσα στο Νευροκόπι. Ένα αποτέλεσμα που σίγουρα πλήττει τους γηπεδούχους που με την κακή φετινή τους πορεία έχουν μείνει στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα.

1
 60′ Κέρας , 75′ Παπαγεωργίου
67′ Ρέντος

ΑO Πανδραμαϊκος
Γ.Σ. Προσοτσανης
0
3

36′ Φερφέρης (πεν),59′Χριστιανίδης, 79′ Πετρόπουλος

Ορφεας Χωριστης κοκ
Μ.Αλεξαδρος Ξηροποταμου
1
1
68′ Συμεωνίδης
 90+ Κωσταντινίδης

Ακριτας Κ.Νευροκοπιου
Ατρομητος Περιθωριου
 2
2
 37′Τομπουλίδης, 39′ Κεσίδης
28′Μπαρμπάτεφ, 71′ Πολυμέρωφ

Αρης Φτελιας
ΑE  Καλαμπακιου
5
4
 25′,74′Σαββίδης,39′ Σκαρτζούνης ,41,82′  Κονσούλια
7′ Σίντος , 29′,72′ Tζιβανάκης,47′ Καπτένι

Εθν.Αστερας Καλλιφυτου
Δοξα Βωλακα
2
 2
16′ Σαββίδης, 90+Τσαμπάζης
6′ αυτ.Ράδος 44′ Στάικος

Φιλιπποι Δοξατου
Αρης Φωτολιβους
 3
 0
 48′Αποστολίδης,63′ Βασιλακάκης,64′ Πολυχρονίδης