Σάββατο 26 Απριλίου 2014

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία για την τελευταία 30-η αγωνιστική της Α΄Ερασιτεχνικής κατηγορίας Ε.Π.Σ.Δράμας- Γ.Σ.Προσοτσάνης – Α.Ε.Καλαμπακίου: 1 – 2

-Με σπουδαία νίκη τελείωσε το πρωτάθλημα για την Α.Ε.Καλαμπακίου σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο της Προσοτσάνης όπου νίκησε την ομώνυμη ομάδα με σκόρ 1 – 2 και τερμάτισε στην 3-η θέση με 56 βαθμούς. Πρωταθλητής αναδείχτηκαν οι Φίλιπποι-Δοξάτου που τερμάτισαν στην 1-η θέση με 65 βαθμούς, ενώ απέφυγε τον υποβιβασμό ο Άρης Φτελιάς που κέρδισε τον Ορφέα-Χωριστής με σκορ 1 – 2.

-Δείτε παρακάτω όλα τα αποτελέσματα και την βαθμολογία της 30-ης αγωνιστικής της Α΄Ερασιτεχνικής κατηγορίας Ε.Π.Σ.Δράμας.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ  30-ης ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΑΚΡΙΤΑΣ Κ.ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ
 3
ΠΟΝΤΙΑΚΟΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ

ΟΡΦΕΑΣ ΧΩΡΙΣΤΗΣ
50′ Συμεωνίδης
1
ΑΡΗΣ ΦΤΕΛΙΑΣ
48′ Πετράς, 79′ Πούλιος

ΑΟ ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ
40 Ζαμανόπουλος(αυτ), 60′ Λίπο, 61′ Καλιμάνης
 3
1
ΕΘΝ.ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ
9′ Μίγας

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙΟΥ
0
ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ
29′ Ιωαννίδης

Μ.ΑΛΕΞΑΔΡΟΣ ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
35′/74′ Παπαδόπουλος Στ., 46′ Αποστολίδης Στ.
3
ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ

Α.Ε.ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
48′/63′ Χαραλαμπίδης
 2
ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ
40′ Μαρκόπουλος

Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ
82′ Φερφέρης
1
ΑΕ ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ
2′ Αραμπατζής, 84′ Τζιβανακης

Μ.ΑΛΕΞΑΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ
25′ Κων/δης Μιχ.
 1
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΥ
27′ Ιωαννίδης

-90

-Για πρώτη φορά στην ιστορία τους οι Φίλιπποι Δοξάτου ανακηρύχτηκαν σήμερα πρωταθλητές στο πρωτάθλημα της ΕΠΣ Δράμας. Μια πέρα για πέρα δίκαιη επιτυχία που προήλθε μετά από μια πορεία με συνεχόμενη πρωτοπορία και αρκετά μεγάλη διαφορά που κάποια στιγμή ξεπέρασε και την τελική των εννέα βαθμών.
-Στην δεύτερη θέση έμεινε η Προσοτσάνη που πλήρωσε το κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα και την ανανέωση που έκανε η οποία όμως τελικά της βγήκε σε καλό καθώς έχει μια πολύ καλή βάση για το επόμενο πρωτάθλημα.
-Η νίκη μέσα στην Προσοτσάνη στο σημερινό ντέρμπι της 30ης αγωνιστικής χάρισε στην ΑΕ Καλαμπακίου την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα ενώ την τέταρτη θέση μοιράζονται ο Εθνικός Αστέρας Καλλιφύτου μετά την ήττα του από τον Πανδραμαϊκό με τον Μέγα Αλέξανδρο Ξηροποτάμου που πήρε την ισοπαλία με το Περιθώρι.
-Σε Ξηροπόταμο και Χωριστή παίχτηκε το «θριλεράκι» της λήξης αφού Φτελιά και Περιθώρι πάλεψαν για το ποιος θα αποφύγει την δέκατη τρίτη και γρουσούζικη θέση που εφόσον δεν καταφέρει να παραμείνει στην φούτμπολ λίγκα-2 η Δόξα Πετρούσας , θα στείλει τον κάτοχο της στην δεύτερη κατηγορία του νομού μαζί με την ΑΕ Αμπελοκήπων και την Δόξα Βώλακα που πλέον υποβιβάστηκαν.
-Το διπλό της Φτελιάς μέσα στην Χωριστή έδωσε στην ομάδα του Άρη το δικαίωμα της παραμονής στην Α’ ΕΠΣ Δράμας. Αντίθετα ο Ατρόμητος Περιθωρίου με την ισοπαλία του μέσα στον Ξηροπόταμο θα έχει την αγωνία και θα εύχεται στην Πετρούσα να τα καταφέρει και να παραμείνει στην κατηγορία της.
-Πάντως στο μεταξύ τους παιχνίδι οι δύο υποβιβασμένοι αναμετρήθηκαν σήμερα την ομάδα του Χρήστου Τσιακίρη να παίρνει μια νίκη μόνο γοήτρου και μάλιστα με ανατροπή!